Jak przygotować oświetlenie mieszkania lub domu do sesji fotograficznej w nocy?

Jak szybko sprzedać mieszkanie lub dom » Jak przygotować oświetlenie mieszkania lub domu do sesji fotograficznej w nocy?

Fotograf Mieszkań i Domów Warszawa

Najlepsze zdjęcia robi się w ciągu dnia, ale nie zawsze można wykonać sesję fotograficzną mieszkania lub domu w świetle naturalnym. Zimą, gdy dzień jest krótki, sesje realizuje się często w godzinach wieczornych.

Zdjęcia nocne nieruchomości na sprzedaż lub wynajem warto wykonać również wtedy, gdy mieszkanie lub dom są ciekawie oświetlone (czasem domy mają specjalnie zaprojektowaną iluminację na zewnątrz).

Nieruchomość do zdjęć nocnych przygotowuje się identycznie, jak do zdjęć w ciągu dnia. Jedyną różnicą jest skupienie większej uwagi na oświetleniu, ponieważ to od niego zależy efekt końcowy sesji.

Najważniejszą czynnością jest sprawdzenie wszystkich włączników i lamp sufitowych, żyrandoli, kinkietów, lampek biurkowych, oświetlenia łazienkowego. Żarówki nie mogą być przepalone. W przypadku domu sprawdzić trzeba oświetlenie zewnętrzne, a czasem również okoliczne latarnie, jeżeli są one głównym źródłem światła na posesji.

Podczas sesji może dojść do przepalenia żarówki, więc przydadzą się zapasowe do każdego typu oświetlenia, jaki masz w mieszkaniu. Zwróć uwagę na stosowany gwint (popularne to E27 i E14), napięcie (230V, 12V), moc żarówki i rodzaj oświetlenia (żarówki, żarówki LED, żarówki halogenowe, żarówki energooszczędne, świetlówki).

Pozostają jeszcze trzy ważne zagadnienia, na które właściciele niemal nigdy nie zwracają uwagi, a które dobry fotograf natychmiast wychwytuje - to moc, kontrast oświetlenia oraz temperatura barwowa żarówek.

Moc żarówek powinna być tak dobrana, aby wnętrze było równomiernie oświetlone. Jeżeli w pokoju są dwa żyrandole i jeden ma żarówki 100W to drugi nie może mieć żarówek 30W, bo ta część pokoju wyjdzie ciemniejsza na zdjęciu.

Podobnie jest z kontrastem - chodzi o doświetlenie ciemniejszych miejsc (np. dodatkową lampą), aby zniwelować różnice w jasności między najjaśniejszymi miejscami (w okolicach źródeł światła) i najciemniejszymi (tam, gdzie światła dociera zbyt mało).

Różna temperatura barwowa żarówek to powód pojawiania się dominanty barwnej w okolicy źródła światła. Czasem różnice są tak duże, że pół pomieszczenia jest żółte, a drugie pół zielone. Gdy jeszcze wpuścisz światło dzienne, z pewnością pojawi się kolor niebieski.

Ludzkie oko radzi sobie z takimi sytuacjami i w zasadzie nie zauważamy niewielkich różnic w kolorach, ale aparat nie potrafi ustawić wybiórczo balansu bieli dla różnych obszarów zdjęcia.

Jeżeli nie możesz zmienić oświetlenia w mieszkaniu to jeszcze nie oznacza, że wyjdą kiepskie zdjęcia. Dobry fotograf potrafi poradzić sobie z takimi problemami podczas obróbki zdjęć. Można wtedy dokonać stosownej korekty kolorów oraz rozjaśnić ciemniejsze obszary.

Dariusz Majgier - fotograf wnętrz, mieszkań, domów i nieruchomości Profesjonalna sesja fotograficzna to najlepszy sposób na szybką sprzedaż domu lub mieszkania! Specjalizuję się w fotografowaniu nieruchomości i umiem je tak zaprezentować, że szybciej się sprzedają (mój rekord to 30 minut od publikacji ogłoszenia)! Poznaj ofertę, cennik oraz obejrzyj świetne zdjęcia na stronie:
Fotograf mieszkań, domów i nieruchomości

Zobacz też inne porady:
- Spokojna muzyka relaksacyjna w tle podczas oglądania domu
- W jakich serwisach dodać ogłoszenia dotyczące sprzedaży mieszkania lub domu?
- Jak home stagging zwiększa wartość mieszkania lub domu?
- Jak przygotować kuchnię do zdjęć podczas sesji fotograficznej mieszkania lub domu?
- Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości z zadatkiem
- Wymień z klientem numery telefonów komórkowych

 

oświetlenie mieszkania, temperatura barwowa żarówek, kontrast w oświetleniu, fotografowanie w nocy, fotografowanie mieszkania nocą, fotografowanie domu, oświetlenie domu, kontrast światła, nocna sesja fotograficzna, balans bieli, fotografowanie nieruchomości nocą

 
 
 
 
2017-07-28 © Blog Jak szybko sprzedać mieszkanie lub dom. Bezpłatne porady dla osób sprzedających dom lub mieszkanie bezpośrednio, przez biuro nieruchomości lub z pomocą pośrednika w obrocie nieruchomościami. Fotografia mieszkań i domów w Warszawie i okolicach.